BARBORA DÜRSCHMIDOVÁ

Kreativní nadšenec, milovník květin a přírody, snílek a nenapravitelná optimistka...

Lidem, pro které je tvoření stejnou vášní jako pro mě, předávám funkční techniky, díky kterým si dokážou vyrobit nespočet úžasných květinových korun, čelenek a dalších fantazijních doplňků jednoduše a tak, aby je to bavilo. 

Učím je, že nejlepší čas na tvoření je tady a teď, použít se dá téměř cokoliv, co máme po ruce a že nejsou potřeba nějaké speciální schopnosti. Nejdůležitější je udělat první krok - prostě začít tvořit a zdokonalovat se cestou, protože...

...TVOŘENÍ PŘINÁŠÍ RADOST A RADOST JE KOŘENÍM ŽIVOTA!!

Jsem floristka tělem i duší, která miluje kreativitu a tvoření všemi možnými způsoby. Jsem nadšená, když se můžu naplno rozběhnout do svojí fantazie. Baví mě vytvářet nádherné koruny, čelenky i další doplňky a zkoušet pořád něco nového.

Jsem šťastná, že jsem po několika letech zkoušení našla způsob, jak svoji představu ze světa fantazie zhmotnit do reality za pomoci nejrůznějších technik, květin a materiálů.

Foto: Pavel Doubek, Květiny: Barbora Dürschmidová, Vlasy: Jan Rybář, Eva Becherová, Make up: Petra Smítková, Kostýmy: Barbora Dürschmidová, Jan Rybář, Alexandra Rybářová, Anna Wrzecionková, Model: Barbora Hačecká, Ladislav Ladyk Staněk
Foto: Radek Adámek, Květiny: Barbora Dürschmidová, Vlasy: Jan Rybář, Make-up: Michaela Sládková, Kostýmy: Barbora Dürschmidová, Jan Rybář, Model: Lucie Krestová, Martina Zierisová, Asistence : Lucie Pospíšilová

Ráda si vytvářím svůj malý kouzelný svět - svůj Wonderland a jsem nadšená, že už se nemusím bát, že nebudu vědět, jak vyrobit konstrukci, že mi to nebude držet pohromadě, nebo že nebudu vědět, jak vše připevnit a podobně.

Na spoustu těchto otázek už dneska znám odpovědi a dokážu je převést do praxe.

Jestli znám odpovědi na všechny otázky ohledně tvoření?

Určitě ne a to je na tom to krásné! Díky tomu, co jsem se naučila až doteď, můžu stále zkoušet posouvat svoje hranice, hledat další a další způsoby, jak něco vytvořit, učit se nové techniky, zkoušet nové kombinace. V mém oboru nikdy není konec, vždycky je co poznávat a vždycky je plno otázek na které se dají hledat odpovědi. Stále je prostor na to, se zlepšovat. To je právě to, co mě na tom tak baví!

Foto: Radek Adámek, Květiny: Barbora Dürschmidová, Vlasy: Jan Rybář, Make-up: Michaela Sládková, Kostýmy: Barbora Dürschmidová, Jan Rybář, Model: Kateřina Brázdová, Martina Sobotková, Asistence : Lucie Pospíšilová

MOJE ZAČÁTKY ALE ROZHODNĚ NEBYLY JEDNODUCHÉ

Když jsem s tvořením květinových korun, fantazijních doplňků a kostýmů začínala, byla jsem floristka, která pracuje v klasickém květinářství a později i ve svém vlastním zakázkovém ateliéru. Práce mě bavila i naplňovala, ale hledala jsem změnu od běžných zakázek. Ano, měla jsem možnost v rámci práce v obchodě vytvářet barevné kytice k nejrůznějším příležitostem, mohla jsem splnit sny o nádherné svatební výzdobě mnoha nevěstám. Jejich šťastné "děkuji" bylo úžasnou motivací, proč náročné povolání floristky dělat dál. Svoji práci jsem vždy dělala s velkou láskou ke květinám a pokorou ke svým zákazníkům.

V mém srdci ale byla ještě jedna touha...

Mým velkým přáním bylo naučit se vytvářet ty nádherné květinové kreace, které jsem obdivovala na modelkách z předních floristických časopisů. Nejlepší floristé dávali průchod své nekonečné fantazii a dokázali vytvořit neskutečná díla, která potom talentovaní fotografové zachycovali do nádherných fotografií.

Chtěla jsem se také něco takového naučit, ale JAK???

A právě tady jsem narazila !!! Pročítala jsem odbornou literaturu, hledala na internetu, ale nacházela jsem občas jen nějaký útržek, myšlenku, malinký střípek skládačky. Nikde jsem nemoha najít ucelený návod, jak takové věci vyrobit. Nejednalo se totiž o standardní kytice nebo aranžmány, které jsou popsány ve floristických učebnicích.

A tak jsem se trápila a hledala odpovědi na spousty otázek:

  • Kde najdu návody?
  • Kdo mi poradí?
  • Jak vše vyřešit technicky?
  • Jak zpracovat živé květiny a další materiály, aby vydržely focení, případně přehlídku?
  • Jak vytvořit pod květiny konstrukce, aby byly funkční a zároveň alespoň trochu pohodlné pro modelku?

CO S TÍM DĚLAT?

Zjistila jsem, že cesta k nalezení odpovědí je jen jediná!

Zahodit svoje strachy a obavy, že něco nejde, že to nedokážu udělat, že nejsem dost dobrá, že nevím , jak na to!!!
Musela jsem se naučit nacházet způsoby JAK, tam kde mi chyběla zkušenost i informace.
Prostě jsem do toho skočila a začala jsem zkoušet, zkoušet a zkoušet....

Něco se povedlo hned, u něčeho jsem musela dlouho hledat správný způsob, správnou techniku provedení. Měla jsem štěstí, že jsem brzy objevila pár lidí, kteří byli stejní kreativní nadšenci, jako já. I oni toužili překročit své hranice, vyzkoušet něco nového, plno věcí se naučit.

První fotoprojekty

Začali jsme se scházet a vymýšlet jednotlivé projekty, které bychom chtěli nafotit. Zpočátku bylo těžké najít pro naše nápady modelky, dobré fotografy nebo kreativní vizážistky. V průběhu let už to bylo o něco jednodušší - už byly za mnou vidět nějaké výsledky a tak se mi spolupracovníci začali hlásit i sami. Měla jsem obrovskou radost a vážila si každého, kdo se nebál se mnou do toho jít.

Miluju prostředí kolem fotografování, obdivuji práci fotografů, vizážistek, modelek i dalších kreativních lidí. Vzájemně se inspirujeme a motivujeme. Je pro mě úžasné obklopovat se lidmi, se kterými jsem na stejné vlně a společně si pomáháme dotáhnout své nápady do konce.

Zažila jsem díky tomu nespočet úžasných zkušeností i vtipných situací, kdy jsme modelku tahali z rybníka, vláčeli květiny a fototechniku do různých nepřístupných míst v lese, s fotografkou jsme 7 hodin skládali lísteček po lístečku šaty z listů a pak s nimi způsobili veřejné pozdvižení při focení v parku.

Foto: Pavel Zubov, Květiny: Barbora Dürschmidová, Make-up: Inna Shtol, Model: Tomáš Březina

Přehlídky

S týmem úžasných kreativních lidí se nám dokonce podařilo uspořádat i 5 autorských přehlídek pro veřejnost. Nevadilo nám, že na přehlídky nepřišly davy lidí, že to byly spíš komornější záležitosti - pro nás to znamenalo překonání hranic, obrovské vykročení z komfortní zóny. Pokaždé to bylo i moje osobní vítězství, kdy jsem dokázala překonat sebe samu a večer po únavném dni v práci ještě našla energii a trochu času na přípravy kreativních doplňků a kostýmů.

Foto: Alena Křepelková, Květiny: Barbora Dürschmidová, Vlasy: Jan Rybář, Make-up: Michaela Sládková, Kostýmy: Barbora Dürschmidová, Jan Rybář, Model: Lucie Krestová, Martina Sobotková, Alena Ligaunová, Kateřina Brázdová, Martina Zierisová, Asistence : Lucie Pospíšilová
Foto: Anna Wrzecionková, Květiny: Barbora Dürschmidová, Vlasy: Jan Rybář, Eva Becherová, Make up: Petra Smítková, Kostýmy: Barbora Dürschmidová, Jan Rybář, Alexandra Rybářová, Anna Wrzecionková, Model: Barbora Hačecká, Anežka Holíková, Ladislav Ladyk Staněk, Barbora Zavadilová

PROPOJENÍ S PODNIKÁNÍM

V té době už jsem ze zaměstnance přešla na vlastní podnikání - měla jsem několik let svůj zakázkový floristický ateliér. Přehlídky a různé fotoprojekty mi v podnikání pomáhaly - jednak jsem díky tomu překonala obavy z náročnějších zakázek, byla jsem si více jistá ve své profesi, ale hlavně si mě začal vyhledávat nový okruh zákazníků. Lidí, kteří oceňovali kreativitu, se kterou přistupuji k jejich požadavkům.

Viděli na mých webových stránkách a sociálních sítích ještě něco jiného, než pouze klasické floristické služby, které byly základem mojí nabídky. Přicházely za mnou modelky, které potřebovaly zaujmout agentury díky netradičním fotkám s mými květinovými kreacemi. Ozývaly se vizážistky, které objednávaly květinové věnečky a čelenky pro svoje zákaznice. Realizovala jsem i pár zakázek pro módní návrháře, kteří potřebovali nějak ozvláštnit svou novou kolekci.

Foto: Marek Holoubek, Květiny: Barbora Dürschmidová, Model: Karolína Weiss, Produkce: agentura Fresh face

JAK USPĚT V KONKURENCI

A hlásili se mi také fotografové a to hned z několika důvodů. V první řadě jsem zjistila, že plno fotografů má tu samou touhu jako já - touží vytvářet něco krásného, kreativního, neobyčejného, ale potřebují s tím pomoct, protože sami netuší, jak na to. Chtěli by se seberealizovat, vyzkoušet něco nového. Mají plno kreativních báječných nápadů, ale řeší ten samý problém jako tehdy já - jak takovou věc vyrobit, kde najít návod, jak svoji fantazii zhmotnit do reality???

Další důvod, proč mě fotografové oslovovali byl i čistě pragmatický - měli plno stálých klientů a je tak těžké vymýšlet každý rok pořád něco nového. Hledali cestu, co jiného nabídnout svým zákazníkům, když portrétní a rodinné focení nabízí dalších dvacet fotografů ve stejném městě. Jak se odlišit od konkurence? 

Foto: Ondřej Suk, Květiny: Barbora Dürschmidová, Model a make-up: Daniela Kestlerová, Produkce: agentura Fresh face

...A NÁPAD JE TADY!!!

PROJEKT "FLORIST IN WONDERLAND"

Po několika letech podnikání jsem cítila určitou únavu a potřebu změny. Odvážila jsem se udělat velký životní krok, zavřela svůj floristický ateliér a odjela pracovat a sbírat zkušenosti do zahraničí. Moje volba padla na Irsko, kde se mi velmi zalíbila krásná příroda i přátelští lidé a už jsem v Irsku zůstala. 

Byla to pro mě veliká změna v mém životě - po pár měsících v Irsku jsem si vyčistila hlavu a pak přišel nápad!

Podobné problémy jako měli fotografové, se kterými jsem spolupracovala, má určitě i plno dalších kreativních lidí, kteří by možná byli nadšení, kdyby jim někdo předal všechny informace, které jsem já tak dlouho hledala!! Nejedná se jen o fotografy, ale i o řadu dalších lidí, kteří prostě milují tvoření, květiny, barvy, vůně.... a chtějí se rozvíjet a učit něco nového!

A tak vznikl projekt "Florist in Wonderland".

Místo pro všechny nadšené kreativce, plné inspirace a motivace pro tvoření. 

Místo, kde pro sebe každý může najít tipy a návody, které ho posunou zase kousek dál. Místo, které ho podpoří, aby se přestal dívat na krásné fotografie květinových kreací s myšlenkou: "tohle já nikdy nedokážu..", ale vzal do ruky květinu nebo něco jiného, co má zrovna po ruce a začal zkoušet a zkoušet....

Je totiž naprosto úžasné, pustit všechny starosti na chvíli stranou, zasnít se, ponořit do své fantazie a začít tvořit... Je to něco, co dokáže člověka neuvěřitelně nabít novou energií.

Foto: Anna Kořínková, Koruna: Barbora Dürschmidová, Makeup: Romana Beitlová Izáková, Model: Niki Kadlubcová, Oblečení: Erika Příhodová

Pojďte tvořit se mnou!!!

 

Těším se na každého z vás, kdo se mnou kousek cesty půjdete - ať už jen na chvilku nakouknete na moje stránky do některého z článků, nebo se podíváte na můj Instaram a Facebook, kde pro vás chystám plno inspirace.

Není nic krásnějšího, než když se člověk odváží na chvíli být sám sebou a na krátký čas popustí uzdu svojí fantazii ...

Foto: Vítek Petras, Květiny: Barbora Dürschmidová, Vlasy: Jan Rybář, Eva Becherová, Make up: Petra Smítková, Kostým: Barbora Dürschmidová, Model: Anežka Holíková